co ma dieta vedietJesť samostatne lyžicou, držať a odhrýzať chlieb – pečivo, piť z pohára, pýtať sa na toaletu (bez plienok). Smrkať – vyčistiť si nos, umývať si ruky pod tečúcou vodou, používať mydlo z dávkovacieho flakónu, používať toaletný papier po toalete, snažiť sa samostatne obliekať a obúvať, popoludní odpočívať.

 

PRAKTICKÉ  RADY

Ako dieťa odnaučiť od plienok

  1. Odúčať dieťa od plienok môžete už skôr tak, že dieťa dáte každú hodinu na nočník – toaletu, aj keď budete mimo domova. Dieťa si postupne zvykne na pravidelné načasovanie svojej potreby, aj keď má ešte plienky. Postupne zistíte, že čas môžete predĺžiť na 1,5 hodiny, čo je zhruba čas pravidelného používania toalety v materskej škole.
  2. Počas teplých letných dní, ktoré začínajú už v máji, zrušte dieťaťu plienky úplne!!!

Ako naučiť dieťa kultúrnemu stolovaniu

  1. Snažte sa obed (a iné denné jedlo) dieťaťu podávať vždy v rovnakom čase (v materskej škole je to okolo 11,30 hod.)
  2. Počas jedla učte dieťa, že musí sedieť za stolom, neodbiehať. Obed a večeru musí jesť samé a lyžicou, nie rukami. Chlieb – rožok si dieťa drží samé a odhrýza si. Dieťa má piť z pohára, ktorý si samé drží.  Počas jedla nikdy nenaháňajte dieťa po byte.

Ako naučiť dieťa na popoludňajší odpočinok

  1. Po obede dieťa umyte, dajte na toaletu, prezlečte ho do pyžamka a dajte ľahnúť do postieľky. Ak dieťa nechce spať, porozprávajte – prečítajte mu krátku rozprávku, alebo pustite z CD, MG, resp. pustite tichú relaxačnú hudbu. NIE VIDEO ! Naučte ho odpočívať!
  2. Čas ležania v postieľke postupne predlžujte z 5 minút až maximálne 2 hodiny. Potom dieťa nenásilným spôsobom zobúdzajte. Dieťa si na takýto režim zvykne.

Oboznámte dieťa s materskou školou

  1. Počas pravidelných vychádzok  navštívte okolie materskej školy, najmä v čase od 10,00 do 11,00 hod., keď sú deti vonku.
  2. Rozprávajte deťom, že v materskej škole sa bude môcť hrať a všeličo nové sa naučí aby sa dieťa do materskej školy tešilo.
  3. Začnite dieťa učiť obliekať a vyzliekať sa, obúvať a vyzúvať sa, používať vodovodnú batériu a tekuté mydlo s pumpičkou.
  4. Určite dieťaťu hranice čo môže a čo nesmie a dodržujte ich aj vy smerom k dieťaťu.

Ak sa Vám podarí tieto praktické rady splniť, Vaše dieťa bude pripravené na vstup do materskej školy.